Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
95 postów 620 komentarzy

Rebel

Siedzący Byk - Zatroskany obywatel świata. Ekonomia, społeczeństwo, praca. Wróg systemu, kolonizacji, korporacji i Big Pharmy. Zwolennik oddolnej samoorganizacji i lokalnych walut.

Anonimowi

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przestaliśmy znać tożsamość sąsiadów. Ukrywamy nasza tożsamość. Może przejdziemy na numery ?

 

   Dożyłem takich czasów, że wiem jak wabią się psy ,mieszkańców  których spotykam na spacerach ze swoją suką a nie znam imion niektórych osób, z którymi rozmawiam. Postanowiłem to zmienić i przedstawiać się i poznawać imię osób z którymi rozmawiam. Jednak nie w każdym wypadku mam odwagę poprosić o imię sąsiada

W artykule zamieszczonym w czasopiśmie Anglican Theological Review (Anglikański Przegląd Teologiczny) z października 1959 dr Walter Lowrie zwrócił uwagę na potrzebę znajomości imienia Bożego. Napisał: „W stosunkach międzyludzkich jest rzeczą bardzo ważną, żeby znać imię, imię własne tego, kogo kochamy, z kim rozmawiamy, czy nawet tego, o kim mówimy. Tak samo ma się rzecz w stosunkach między człowiekiem a Bogiem. Kto nie zna Boga z imienia, ten w rzeczywistości nie zna Go jako osoby, nie zna Go na tyle, żeby z Nim rozmawiać (a tak przecież rozumie się modlitwę) a znając Go tylko jako bezosobową siłę, nie może Go kochać”.

Skoro ludzie nie znają imienia bożego Jehowa, nie posługują się nim i nie dociekają jak Bóg ma na imię to nie dziwne, że imię sasiada też nie musi być ważne. Ludzie wolą aby o nich sąsiedzi jak najmniej wiedzieli. Także jak mają na imię i nazwisko.

Bóg uważa imiona za coś ważnego. Świadczy o tym fakt, że przyszłym rodzicom Jana Chrzciciela oraz Jezusa powiedział przez anioła, jak mają nazwać swoich synów (Łukasza 1:13, 31). Niekiedy zmieniał komuś imię lub nadawał imię dodatkowe, aby wskazać, jaką rolę ma odegrać w Jego zamierzeniu. Kiedy na przykład Bóg przepowiedział, że jego sługa Abram („Wzniosły Ojciec”) stanie się ojcem wielu narodów, zmienił mu imię na Abraham („Ojciec Mnóstwa”). Zmienił też imię żony Abrahama, Saraj („Kłótliwa”), na Sara („Księżniczka”), gdyż miała zostać matką nasienia Abrahama (Rodzaju 17:5, 15, 16; por. Rodzaju 32:28; 2 Samuela 12:24, 25).
Również Jezus przywiązywał wagę do znaczenia imion. Nadając Piotrowi przywilej służby, zrobił aluzję do jego imienia (Mateusza 16:16-19). Nawet stworzenia duchowe mają imiona. W Biblii wymieniono dwa: Gabriel i Michał (Łukasza 1:26; Judy 9). Kiedy więc człowiek nadaje nazwy tworom nieożywionym, jak gwiazdy i planety, miasta, góry i rzeki, naśladuje jedynie swego Stwórcę. Na przykład z Biblii dowiadujemy się, że Bóg woła gwiazdy po imieniu (Izajasza 40:26).
A zatem imiona mają dla Boga istotne znaczenie i On wszczepił człowiekowi pragnienie nadawania ludziom i rzeczom imion i nazw. Dlatego aniołowie, ludzie, zwierzęta jak również gwiazdy i inne twory nieożywione mają imiona lub nazwy. Czy byłoby to logiczne, żeby ich Stwórca był bezimienny? Na pewno nie, zwłaszcza gdy się weźmie pod uwagę słowa psalmisty: „Wszelkie ciało niech błogosławi Jego [Boże] święte imię po czas niezmierzony, już na zawsze” (Psalm 145:21).

Osoby, które mieszkają w mojej klatce i bloku, które spotykam i jakąś się dla mnie wyróżniają z tłumu nazywam ich tak jak mi się kojarzą.

Autobusik - bo ciągle kraży między klatkami z zakupami i sprawunkami

Neopoganie

Lemingi

Buraki- bo ciężko odpowiada im się na pozdrowienia,

Freddie Kruger- bo przypomina bohatera filmu "Koszmar z ulicy wiązów, który uległ poparzeniu w pożarze.

Wróg wszystkich i wszystkiego -bo na wszystko biadoli i ciągle dokazuje. Ostatni zniknął z horyzontu.

Koala- wygląda jak miś koala i jest wiecznie podchmielony,

Drechu- bo ciągle chodzi w dresie,

Dębonogi - bo jego nogi są jak dwa dęby,

Ta spod numeru...

Ten spod ....naście

Jak do tego doszło?

   Kiedyś ludzie widzieli kto jak się nazywa, czyim jest synem bo wiekszość o ile nie wszystkie dzieci rodziły się w małżeństwach. Na domach była tablica z numeren budynku i nazwiskiem właściciela więc powszechnie wiedziano kto w tym domu zamieszkuje.Później zniesiono obowiązek pisania nazwiska na tabliczce. W blokach była lista lokatorów i tabliczki na drzwiach. Po wprowadzeniu ustawy o ochronie danych osobowych nazwisko lokatora pojawia się na wyraźne jego życzenie. Brak takiego życzenia oznacza brak nazwiska na liście lokatorów. Ustawa w swoim spustoszeniu spowodowała coś gorszego- depersonalizacje społeczeństwa i w rezultacie atomizację.

Rezultaty:

Czy można z kimś się przyjaźnić nie znając jego imienia? Może w ekstremalnych przypadkach tak ale generalnie nieznajomość imienia to brak bliższych relacji poza kurtuazyjnym" dzień dobry". Jest to na rękę rządzących bo społeczeństwo pozbawione więzi to słabe społeczeństwo, które jest zantagonizowane. Nawet mała ale zorganizowana grupa jest silniejsza niż zdezorientowany tłum (np: rozpędzanie tłumów przez siły porządkowe). Tak samo mieszkańcy budynku czy osiedla, którzy się nie znają są rządzeni i okradani przez zorganizowana klikę w postaci rady nadzorczej i zarządu. Biernie co miesiąc wysyłają pieniądze, które są wykorzystywane do partykularnych interesów, którzy się znają i zależy im na prywacie. Gdyby mieszkańcy powiedzieli stop, wstrzymali płatności,odwołali radę nadzorczą i działali w interesie spółdzielców to środki przeznaczane na fundusze typu remontowe czy kulturalne wykorzytywane byłby efektywniej i mogłby być niższe. Ew. w uzasadnionych przypadkach jednorazowo wyższe. Majątek spółdzielni służyć mógłby dobrostanowi mieszkańców a nie ich jawnemu rabowaniu i napychaniu kieszeni klice i ich znajomym.

Są jeszcze inne następstwa z których jeszcze nie zdaje sobie sprawy i w moim odczuciu to wybitnie negatywne zjawisko. Macie jakies przemyślenia? Podzielcie się nimi proszę.

W tekście wkleiłem fragmenty broszury "Imie Boże, które pozostanie na zawsze". Wydawnictwo Świadków Jehowy.

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej