Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
95 postów 620 komentarzy

Rebel

Siedzący Byk - Zatroskany obywatel świata. Ekonomia, społeczeństwo, praca. Wróg systemu, kolonizacji, korporacji i Big Pharmy. Zwolennik oddolnej samoorganizacji i lokalnych walut.

Odezwa do zgreda

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Siła pieniędzy jakie trafiają do emerytów może mieć ozdrowieńczy wpływ na gospodarkę kraju. Jeśli emeryci odpowiednio je wydadzą.

 

W Polsce ok. 8,634 mln osób to emeryci i renciści. Wydatki z budżetu w 2013 roku zaplanowano w wysokości 75 644.893 mln zł co stanowi 22,6% wydatków z budżetu. Środki, które przechodzą przez ręce tych ludzi to olbrzymi stały strumień pieniężny. Byłoby dobrze dla wszystkich zamieszkujących Polskę aby te środki zasilały lokalna gospodarkę. Niestety zasilają w niewielkim stopniu.

Główne wydatki seniorów są 4:

1)   Czynsze

2)   Żywność

3)   Leki

4)   Prezenty dla wnucząt i środki dla bliskich.

 

 


 

 

 

Ad1) Środki z czynszów w dużej mierze trafiają do lokalnej gospodarki. Jeżeli usługi komunalne świadczy zagraniczna firma to i tak ciężko się wywinąć. Dostawcy to w większości monopoliści.

 

Ad.2 To jest moja bolączka. Pułapka jest banalna i niezwykle skuteczna. Nie mieści się w głowie seniorom, że zasilają obcy państwa. Niska cena. Globalne firmy posiadają tanie zasoby, masową produkcję, dyktat cenowy, sieci handlowe. Zwabiony senior idzie do Kauflandu lub Lidla i z radością wyjeżdża z wózkiem „tanich” zakupów. Dostaje to za co zapłacił – marnej jakości pokarm z szprycowanych sterydami zwierzaków przeplatane GMO i do tego głównie wyprodukowane za Odrą. Zysk trafia do centrali a z stamtąd „prany” jest w oazach podatkowych. Efekt jest taki, że coraz nędzniejsza gospodarka w każdym kolejnym roku odwdzięcza się coraz niższą siłą nabywczą środków płatniczych. Rewaloryzacja świadczeń skutecznie tłamszona jest zaniżonym współczynnikiem inflacji. Co roku emerytura realnie traci 5-7% ze swojej siły nabywczej. Ale zamiast pójść po rozum do głowy seniorzy szukają jeszcze tańszych produktów w zagranicznych dyskontach.

 

Ad 3. Co lekarz powiedział to święte. Pan doktor dostaje sute nagrody za wypisywanie recept na konkretne leki. Choć powinien wpisywać nazwę substancji czynnej i taksancję wpisuje zawsze nazwę handlową leku. Obrona jest dość prosta i najczęściej skuteczna. Trzeba farmaceucie  poprosić o krajowy odpowiednik. Np. popularna na cholesterol rozuwastatyna występuje pod co najmniej 20 nazwami handlowymi. 10 mg z Adamed Pharma z Ksawerowa kosztuje 14,99 zł a ta sama dawka z Rhone –Poulec(Francja) 21 zł. Po pierwsze kosztuje o 6 zł taniej a po drugie trafia to polskiej firmy i polskich pracowników.

 

Ad 4. Ostatnio obserwowałem festiwal urodzinowych prezentów dla dziecka. Wszystkie prezenty za ponad 2000 zł  to zagraniczne marki wyprodukowane w Chinach. Najlepsze zabawki to te napędzane wyobraźnią i mogą być z Polski, nie mówiąc ,że najcenniejsze to te wykonane własnoręcznie. Ale manifestacja miłości poprzez cenę zabawki jest bezcenna dla darczyńcy.  

 

Te 75 mld można skanalizować głównie w lokalne firmy przyczyniając się do wzrostu lokalnej gospodarki. Ale dalej zanosząc je do zagranicznych dyskontów z roku na rok seniorzy będą mogli kupić coraz mniej. Pozostanie picie cienkich herbat z bezrobotnymi członkami rodziny patrząc z rozrzewnieniem na wiszące dumnie na ścianie dyplomy ukończenia studiów dzieci i wnuków.

 

Drogi beneficjencie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych! Na najbliższych zakupach zastanów się, że jeżeli chcesz aby ci członkowie rodziny co mają jeszcze pracę dalej ją posiadali a ci co jej nie mają wreszcie znaleźli to zastanów się wydając pieniądze komu dajesz pracę? Czy wujkowi Helmutowi z Niemiec, czy cioci Yvonne z nad Loary czy wolisz aby to Jasiek z Kaśką z nad Wisły mieli pracę?

 

 

 

KOMENTARZE

 • Niby wszystko
  się zgadza ale...

  Jak dożyjemy tego wieku to pewnie zmieni nam się optyka i nic się nie zmieni.
 • hrmmm... hrrmmm... 160 mld zł - a nie 75....
  ..te 75 mld zł z budżetu to tylko BRAKUJĄCA dotacja do emerytur i rent !!!

  No i z tą kwotą jest coś nie tak - skąd ona pochodzi?


  Roczne wydatki na renty i emerytury w 2013 roku (wg ustawy budżetowej, załącznik 6: http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/pdf/C6E060E10666B83FC1257ADA00486D4B/$File/755_u_zal6.pdf

  to łącznie 160 mld zł !!!

  (w tym dotacja z budżetu to 37 mld zł)
 • @Freedom 00:23:50
  PS.

  ..link ucięło, podaję link do ustawy budżetowej:
  http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/755_u.htm

  w załączniku nr 6 są wydatki na emerytury i renty.
 • WOLNY RYNEK ...
  A wystarczyłoby, żeby ci wszyscy emeryci po prostu zagłosowali na jedyną wolnorynkową partię w Polsce: KONGRES NOWEJ PRAWICY (www.NOWAPRAWICA.org.pl), to korzyści dla Polski byłyby mniej więcej MILION RAZY większe, od korzyści z tych w większości absurdalnych działań proponowanych przez nie mającego pojęcia o ekonomii autora ...

  Emeryci i tak mają niewielkie pole manewru z uwagi na niskie emerytury, ale dzięki swoim głosom mogliby ODMIENIĆ OBLICZE TEJ ZIEMI !!!!

  Jednakże portal, który miał być portalem społecznym, propagującym ŚWIADOME OBYWATELSTWO stał się przystanią da OBŁĄKANYCH WARIATÓW chorych na Cywilizację Wariatów oraz na Nową Architekturę Wariacką, bredzących o spółkach dorazowych rytu przeworskiego oraz zakładających czarodziejskie sabaty na Łysej Górze pod nazwą Wariaci Jutra" ...

  Tak ogłupieni emeryci po raz kolejny dadzą się zwieść nawiedzonym ideom i zamiast WOLNEGO RYNKU będziemy mieli "sny o imperium" ...

  Na szczęście wariaci ostatnio poznikali (mam nadzieję, że NA ZAWSZE), ale jednak stale pojawiają się jakieś dziwne głosy wskazujące na chorobę keynesizmu.

  W powyższym artykule jest kilka prawdziwych rzeczy (np. o zamiennikach lekarstw), ale wmawianie starszym osobom, że lepiej dla nich jest robić zakupy na bazarach, zamiast w hipermarketach to wręcz zbrodnia na tych ludziach. Oczywiście nie chodzi mi o warzywa i owoce, ale jest wiele rzeczy tańszych w marketach i zakupy są łatwiejsze, w cieple, w jednym miejscu itp. Zresztą: niech każdy decyduje sam, ale jeżeli ceny na bazarach są 30-50% wyższe (pomijając warzywa i owoce), to nawet uwzględniając transfer zysków za granicę i tak bardziej się opłaca mieć markety, niż ich nie mieć ...

  Wolę zapłacić Żydowi, Niemcowi czy Chińczykowi 10 zł za towar, niż Polakowi 11 zł (oczywiście przy założeniu identyczności towarów, ale to chyba oczywiste w świetle stosowanej przeze mnie zasady CETERIS PARIBUS we wszelkich analizach).

  Zdaję sobie też sprawę z wielu uproszczeń i z uwarunkowań geopolitycznych, ale jeżeli chcemy zmienić geopolitykę, to najpierw uczyńmy naszą gospodarkę KONKURENCYJNĄ, a dopiero potem nauczmy się sami - im na złość, spróbujmy, może uda się to ! Rozpocznijmy od początku nasz kurs i przekonajmy się czy twardy ten mur ! Zatem odmierzmy, ile siły jest w nas i wtedy to my wyznaczymy sobie miejsce i czas !!!

  No i gdy zmienią się reguły tej gry, może w końcu odkryjemy, że SOCJALIZM JEST ZŁY !!!???
 • @Ultima Thule 07:41:18
  ..."Wolę zapłacić Żydowi, Niemcowi czy Chińczykowi 10 zł za towar, niż Polakowi 11 zł..."
  ...ale jak Żyd, Chińczyk, czy Niemiec zniszczy Polaka, to zapłacisz 15 zł...wot wolny rynek made in poland...ślepniesz i głuchniesz Ultima...

  ...ja wolę zapłacić drożej u mamy w sklepie, niż dymać do marketu, wiedząc, że podatków to on nie płaci dlatego może tą złotówkę zniżyć...wiesz, że efekt dumpingowy jest prosty wpierw stracić, że by potem wiele zyskać..pono dampingu nie wolno stosować, ale jest stosowany nagminnie...otwórz oczy :))
 • @trybeus 08:05:37
  nie istnieje coś takiego, jak "dumping" ...

  KAŻDA cena, jeżeli obie strony się na nią godzą DOBROWOLNIE, jest ceną WOLNORYNKOWĄ ...

  Czy gdyby np. Chińczycy chcieli nam dawać auta za darmo, to byś był przeciwko temu, bo to by "zniszczyło polski przemysł samochodowy" ???
 • @Freedom 00:23:50
  Dziekuję za załącznik. Masz racje, że jest to znacznie wiecej. Wziąłem tabelę z Biura Analiz i Dokumentacji....Senatu. I są to tylko tylko wydatki z budżetu. Poprawię to w oparciu o przesłaną przez Ciebie tabelę.
 • @Freedom 00:25:29
  Więc jest to prawie 180 mld złotych! !!! Przecież ten system zaraz się załamie jeżeli beneficjenci nie przestaną karmić obcych.
 • @Ultima Thule 07:41:18
  Powiedz, ile jest ludzi chcących żyć w Państwie skonstruowanym na Twoją modłę, kierując się naukami sponsorowanymi przez Rockefellera i jemu podobnych.
 • @zadziwiony 11:24:06
  Jest nas MILIONY !!!
 • @Krzysztof Grzelak 10:40:05
  Tak, Krzysztofie,
  państwo odbiera podatnikom łącznie ok. 500 mld zł rocznie !!!

  (a nie 300 mld jakby się wydawało po rozmiarach budżetu)
  (w przeróżnych obowiązkowych publicznych daninach, nie tylko w tych, które oficjalnie nazywają się podatkami)

  Dodam, że te 500 mld zł pochodzi z kieszeni przedsiębiorców i pracowników sektora prywatnego - tylko i wyłącznie!

  Bo to są tak naprawdę podatnicy - czyli Ci, którzy wkładają pieniądze do państwowej kasy - a cała reszta czerpie (w nie wkłada) z państwowej kasy.

  Z pieniędzy odebranych przedsiębiorcom i ich pracownikom - z tych 500 mld zł opłacane są:
  - pensje (i podatki!) urzędników, administracji i parlamentarzystów.
  - pensje (i podatki) lekarzy, nauczycieli, policjantów, żołnierzy, itd.
  - pensje (i podatki!) całego sektora publicznego, czyli zatrudnianego "przez państwo"
  - emerytury i renty (i podatki od nich)


  A podatki płacą nawet najbiedniejsi w tym kraju:
  - żebracy płacą podatek VAT i akcyzę
  - dzieci (!!!) jeśli dostaną kieszonkowe czy pieniądze w prezencie też muszą zapłacić VAT.
  - bezdomni, ludzie bez pracy i najubożsi - wszyscy oni muszą płacić podatek VAT i akcyzę jeśli tylko mają jakiekolwiek pieniądze do wydania.


  Poszukam gdzieś danych GUSu - bo nie pamiętam - tam można znaleźć konkretne liczby - ile milionów Polaków tak naprawdę utrzymuje całą resztę z 38 mln społeczeństwa...
 • Zgred nie zmieni samobójczej polityki oligarchii.
  Zmienić tę politykę można w jeden sposób.
  Osób z zarejestrowaną działalnością gospodarczą jest w Polsce blisko 3mln. To "przedsiębiorstwa" - z pełną odpowiedzialnością.
  Z rodzinami stanowią ok 8 - milionowy elektorat.
  Gdyby wykreślili z polityki wszyskie obecne hieny - i spośród siebie wybrali sejm - zgłaszjąc i głosując WYŁĄCZNIE NA "SWOICH" - to przejęliby władzę z absolutną większością w całym parlamencie.
  Mogliby zmienić konstytucję i umowy międzynarodowe.

  Bez trudu - zlikwidowaliby oprzywilejowanie globalnych pasożytów.
  Jak zapalić tę iskrę?
 • @Ultima Thule 08:21:55
  Uwazasz,ze produkt najtanszy,globalistyczny powstal zgodnie z zasadami wolnego rynku,bez zadnych dotacji i to kazdy jeden??
  Jestes zalosnym trollem,wez sie do uczciwej pracy,lopata to jest twoj wolny rynek.Siedzisz dniami i nocami wklejajac te swoje wypociny,dobre rady mozesz dawac pod synagoga,tam mozesz zalozyc brudna myce na swoj pusty leb.Zalosny len smierdzacy...
  Bez odbioru:))
 • @Ultima Thule 11:39:18
  pomnóż te miliony razy 0,02 , albowiem elektorat JKM + UT to maximum 2%
 • @BTadeusz 12:07:35
  !!!!!!!

  TO JEST TO !!!

  !!!!!


  Panie Tadeuszu - wiem, że Pan już chyba kiedyś próbował - ma Pan jakiś kontakt, jakiś dostęp, że tak brzydko powiem "hurtowy" do polskich przedsiębiorców?

  To co Pan powyżej napisał - to JEDYNE sensowne i realistyczne wyjście warte koordynacji działań - tyle, że przedsiębiorcy to najbardziej zajęci i zabiegani ludzie w społeczeństwie... więc jak mają wykrzesać z siebie jeszcze godzinę dziennie/tygodniowo na organizowanie się?

  Trzeba to zrobić za nich - i dla nich - stworzyć im narzędzie i możliwości do tego, co Pan tak pięknie napisał.

  Ma Pan do mnie kontakt? Bo ja do Pana chyba nie jeśli dobrze pamiętam.
  Mnie Pan teraz zawsze znajdzie poprzez podziemnąTV
  http://www.youtube.com/user/podziemnaTV

  ...nie odpuszczajmy tego tematu...
 • @Freedom 12:19:58
  Mam, mam...-:) Panie Konradzie...
  Moja pierwsza inicjacja tego tematu:
  http://prawica.net/node/18306

  Ale temat jest trochę niebezpieczny - zupełni serio.
  Próbowałem nawet "fizycznie" sondować (bazarowych kupców), ale (o dziwo) - trafiłem na opór.
  System ulg i przywilejów i przywiązanie do "załatwiania" wszystkiego - jest w narodzie tak silny - że boją się stracić "wróbla w garści".

  Jest też problem z "spitytus movens" - hasła(programu) - jednoczącego wszystkich. Ramy wolności - nie tak łatwo określić bez rewizji"praw słusznie nabytych.

  Ujawniło się też w trakcjie dyskusji - że większość tzw. "prawicowców" - jest utrzymywana z budżetu państwa (taka struktura "prawicowych" blogerów.
  W ogóle przy tym "serum szczerości" - dzieją się dziwne rzeczy.-:)))
  Ale, poniważ to jedyny realny projekt - któy wbrew "dennemu" przyrostowi naturalnemu w Polsce - mógłby jedna demografię poprawić przez (powroty ze "zmywaka") - i w konsekwencji - dokonać rzeczywistego przełomu - mogę się w niego zaangażować ponownie.
  Pozdrawiam-:)
  PS
  Niebawem wesprę Pana w PTV.
 • @Freedom 11:39:24
  Mam dane z urzędu statystycznego z rocznika za 2011 i wkrótce będę pisał artykuł.
 • @BTadeusz 12:07:35
  Dobre pytanie jak zapalić iskrę. Chyba musi być bardzo źle aby ich poruszyć . Jeszcze jedno. Na taka okoliczność są przygotowani zapasowi przez "wrogi żywioł" więc nie mozna wpaść z deszczu pod rynne z kwasem. Oni pisza scenariusze na 20 lat w przód.
 • @Freedom 12:19:58
  Koncepcja pierwotna - to demokracja ateńska.
  Obywatelem (uprawnionym do głosu(równego)) - jest obywatel kreujący państwo. Więc taki - który z niego nie czerpie - lecz je "konstruuje" - ryzukując tym - co ma - zdrowie zycie dobra materialne.

  Spraw druga - poczucie polskiej podmiotowości. Dobrym inspiratorem do niej - byłobu "uwłaszczenie "chłopa pańszczyźnianego"" - więc nadanie każdemu dorosłemu Polakowi - "ziemi pod dom" - szczegóły do dyskusji.

  Trzeci wektor - Jakubowski - z jego epokowym wynalazkiem:
  http://natemat.pl/38413,patent-polaka-drugi-w-rankingu-najlepszych-innowacji-wg-time-a-marcin-jakubowski-podbija-swiat-wynalazkow

  Reszta - w naszych własnych rękach.
 • @Krzysztof Grzelak 13:03:32
  Wie Pan...-:)
  Łajba nabiera wody. I ONI - też to widzą.
  Sytuacja jest bardzo podobna do końcówki dekady 80'.
  Wiadomo, że bez "transformacji" - może zatrząść śmiertelnie - i dla ICH - większości.
  Póki MSW kontroluje zakupy polskiej ziemi - można próbować.
 • @trevor 12:09:45
  A co mnie obchodzi, czy ktoś dopłacał do produktu, który ja kupuję, czy nie ???

  Jeszcze raz:

  gdyby ktoś dopłacił tak dużo, że mógłbym otrzymać auta i domy za darmo, to bym je brał ...

  To chyba logiczne ?
 • @zadziwiony 12:14:13
  masz rację: osłów, debili, keynesistów, zwolenników Cywilizacji Wariackiej i Nowej Architektury Wariackiej jest zdecydowanie więcej, niż ludzi mądrych ...

  Nec Hercules contra plures ...
 • @Ultima Thule 13:18:10
  Naiwnie logiczne.
  Jeśli ten ktoś dopłaca z kredytu - którgo zastawem jest Pańska ziemia - to ta naiwność Pańskiej logiki - może okazać się śmiertelna.
  Pan nie zauważa, że ogon - który Pan pożera - jest Pański.
 • @BTadeusz 13:08:51
  Ja bym jeszcze dodał wciągnięcie w to emerytów - oni dziś nie mają lekko i każdy z nich to wie. Są porzuceni, zaniedbani, zapomniani - codziennie znoszą upokorzenia od aparatu państwa.

  Krótko mówiąc - większości emerytów można i należy po "resecie" systemu podnieść emerytury - ten koszt będzie i tak mniejszy niż oszczędności z odcięcia pasożytów - a nie wolno nam, młodym, o emerytach zapomnieć i zostawić ich na pastwę patologii IIIRP i jej zbliżających się zgliszczy.

  Jeśli udałoby się dotrzeć do przedsiębiorców, ich pracowników i emerytów (+ziemia pod dom) - to nie ma zmiłuj, nie ma większej większości w tym kraju ;)
 • @Krzysztof Grzelak 13:03:32
  Zgadzam sie z P. Tadeuszem (i z Michalkiewiczem) - ONI też już wiedzą, że długo dłużej już nie pociągną - że zbliża się koniec - bo już nie ma za bardzo co Polakom ukraść.

  Schorowanego biedaka nie ma jak wyzyskać - i ONI też to wiedzą.

  I za chwilę będą myśleć tylko o tym, jak ujść z życiem i zdrowiem - byle bezpiecznie się schować.

  I chyba nie mamy wyjścia - jak tylko obiecać IM, że nie będziemy ich wsadzać do więzień i pozwolimy cieszyć się resztą ich życia (często zakłamanego, sprzedanego diabłu życia) ... byle z daleka od wpływu na nasz kraj...
 • @Freedom 13:28:18
  Niestety - NIE.
  W takim miszmaszu - nie przegłosuje się nic - ze względu na przeciwstawność (naturalną i immanentną) - interesów.
  Obywatel musi udźwignąć "ateński" miecz - jeśli ma państwa bronić.

  Co do emerytów - to można jedynie obiecać - że obniżeniu nie ulegną emerytury najniższe. Ani złotówki więcej.
  Emerytury są zasłużonym - ALE - NIENALEŻNYM świdczeniem.
  Nienależnym o tyle - że arbitralnie (bez pokrycia) - ustalonym.
 • @trybeus 08:05:37
  markety nie placa tylko dochodowego i to niektore
  vat oczywiscie wszystkie placa tzn przekazuja dalej bo vat zawsze placi konsument
 • @Ultima Thule 13:19:19
  ja bym dodal vortexow jeszcze
 • @Freedom 13:34:08
  ja jednak kamieniolomy to bym im zapewnil coby sie nie nudzili za bardzo
 • @cezar 14:18:01
  Rozumiem :)

  Ale boję się, że ONI postawieni przed takim wyborem będą woleli nas powystrzelać na ulicach - niż oddać władzę...

  A przecież nie o to nam powinno chodzić, prawda?
 • @BTadeusz 13:42:50
  Chyba mnie Pan źle zrozumiał :)

  Ja mówię o szerokim poparciu społecznym tych zmian, o których Pan pisał - a nie o zrezygnowaniu z pierwotnej koncepcji demokracji ateńskiej.

  Przecież dzisiaj mamy odwrotność demokracji ateńskiej - czyli współczesną wersję ustroju niewolniczego, gdzie kto inny wytwarza - a kto inny dysponuje tym wytworzonym bogactwem.

  Emeryci to grupa społeczna która teraz ani nie wytwarza - ani nie dysponuje - są na łasce bandytów - i chciałbym ich przekonać, że dużo lepiej im będzie "na łasce" ludzi uczciwych i pracowitych - a nie bandytów.
 • @Freedom 14:33:04
  No to mnie więcej - zgodnie z tym napisałem- zapewne UBeckich emerytur nie byłoby im żal...-:)
 • @Ultima Thule 13:18:10
  //gdyby ktoś dopłacił tak dużo, że mógłbym otrzymać auta i domy za darmo, to bym je brał ...//
  Dorosły człowiek i nie wie, że nic nie jest za darmo.
  Zagraniczne markety zniszczyły polski handel.
  Nie płacąc podatków (niekończące się zmiany nazw, aby tylko uzyskać zwolnienia od nich) oraz wyprowadzając zyski do swoich krajów, jak myślisz czy naprawdę to sie opłaca ?
  Przypomnij sobie swoje przekonania, kiedy któregoś dnia zachorujesz i ustalą Ci datę operacji np. za 10 lat.
  Niemożliwe, dlaczego ? W budżecie, do którego nie wpływaja podatki brakło kasy. Myślisz, że sam sobie opłacisz leczenie ? Czyżby?
  W przypadku np. nowotworów (nieżebym Ci życzyła) takie leczenie wraz z operacją i chemią kosztuje kilkaset tysięcy. Zacznij więc już zbierać, zamiast brać za darmo ten samochód :)
 • @Astra 15:51:21
  czyli według ciebie winę za złą służbę zdrowia ponosi ktoś, kto dopłaca do swojej produkcji, żeby nam coś taniej sprzedać ??? Czy ty jesteś Astra zdrowa na umyśle ???
 • @Ultima Thule 16:43:38
  Nikt do niczego nie dopłaca. Nie rozumiesz co napisałam ?
  Te firmy uciekają od podatku bo państwo polskie im na to pozwala.
  Nie ma podatków, nie ma służby zdrowia, szkół, policji, wojska - co mam jeszcze tłumaczyć i kto tu jest chory ?
  I jeszcze piszesz, że was są miliony i chcecie rządzić ?
  No doprawdy, ale reklamę im robisz, kupować u każdego tylko nie u Polaka, bo ma drożej ponieważ płaci ogromne podatki z których nikt go nie zwolni...
 • @Ultima Thule 16:43:38
  Tusk sprzedaje nas Niemcom bo ich lubi ale Ty sprzedał byś nas wszystkim bo nie masz wyobraźni.
  Chyba, że tak jak ten pierwszy masz konkretnie kogoś na uwadze ?
  Chińczyków, Żydów, Niemców ?
  Całe szczęście, że nigdy rządzić nie będziecie :)
 • @Astra 17:32:04
  cześć Astro...właśnie ci "wolnorynkowcy" nie mają zasad, liczy się tylko szmal...dlatego zniszczyli nam doszczętnie wszystko w kraju...nie wszystko przedkłada się na mamonę...całe szcęście, ze mamy wiarę i Pismo św. niektórzy w Polsce nie zrozumieja nigdy, że jest wiele rzeczy, których nie kupisz za pieniądze...pozdrawiam niepoprawnie
 • @Astra 17:28:52
  no to zrównać podatki i już ... Jaki problem ???
 • @Astra 17:32:04
  Czy mówiąc, że chcę kupować TANIEJ ()bez względu na to OD KOGO), to znaczy że chcę nas "sprzedać" ???

  Czy może raczej IDIOTA, który każe kupować DROŻEJ chce nas sprzedać ???
 • @Ultima Thule 18:34:50
  Z Tobą nie ma co gadać, bo jak katarynka : taniej....taniej...
  A ja Ci mówie, że w końcu i tak do tego dopłacisz...
  Chyba się nie porozumiemy, nie dlatego że mnie nie rozumiesz, tylko nie chcesz :)
 • @trybeus 17:47:42
  Dokładnie o tym piszę. Spróbuj nie zapłacić podatków, zniszczą Cie.
  Ale zagraniczne firmy są zwalniane na całe lata i dlatego jest trochę, powtarzam trochę taniej niż w polskich firmach.
  Ale podatki to stan finansów naszego państwa, więc w końcu każdy dołoży, do szkół, służby zdrowia - bo budżet pusty. Wat, proszę bardzo , niedawno podnieśli.
  W Krakowie znam ludzi, którzy mieli firmę sprzątającą miasto.
  W tym roku kazali im mieć zabezpieczenie 2 mln.- pytam się jaki Polak to wyłoży ?
  To jest robione znów pod obcy, potężny kapitał.
  Na pewno miasto za te usługi będzie in płacić więcej jak Polakom, nooo ale Ultima się cieszy, że jogurty taniej kupi..
  Szkoooooda gaaadać :)
 • @Freedom 00:23:50
  Zanim się coś napisze o finansach, to najpierw trzeba mieć KALKULATOR, który pokaże PRAWDĘ!!! Emerytów w Polsce jest ok 5,5 mil. i są oni inaczej opłacani , niż renciści. Te 160 mld dla obu tych grup , czyli ok 8,5 mil , daje w prostym działaniu 20000 zł na głowę!!! Nie będę liczył dokładnie, bo nie da się bez szczegółowych danych. Takie BŁĘDY nie powinny istnieć na poważnym portalu!!! Być może ktoś, kto ma dokładniejsze dane, wyjaśni tą sprawę!
 • Dobra analiza...
  Do tych 180 mld jeszcze bym dorzucił 4 mld kosztów własnych ZUS liczących te świadczenia, choć i tak nie ma to sensu bo jest to system skrajnie niesprawiedliwy(np. w Anglii jest emerytura państwowa w ustalonej kwocie i nie trzeba tych 4 mld moczyć co roku). Bliżej nieokreśloną liczbę miliardów marnuje się przez nękanie płatników ZUS, którzy zamiast zajmować się swoją pracą (czytaj: zarabiać i płacić podatki) spędzają masę czasu na obsłudze tego iście babilońskiego systemu. Ale to już nieco inny temat. Świetna notka.

  pozdrawiam
 • @Ultima Thule 16:43:38
  system który proponujesz, to globalny system gospodarczy, W takim systemie, przy dzisiejszych technologiach kilkanaście globalnych koncernów są w stanie zaspokoić potrzeby na dobra produkcyjne całego świata. Koncerny te z dnia na dzień mogą lokować produkcję tam gdzie jest najtaniej. Dzisiaj to jeszcze są Chiny, jutro Indie, pojutrze Indochiny, później Afryka. W ten sposób mogą zniszczyć przemysły w pozostałych krajach. Taka jest konsekwencja Twojego myślenia opartego na skrajnym zapatrzeniu w mamonę . Poza tym całkowicie jesteś pozbawiony instynktu wspólnotowego i empatii. Za nic masz potrzeby innych , bo zadufany w swoją wielkość(???) i zachłyśnięty własną pychą tylko Twoje interesy Cię interesują i najchętniej stworzył byś świat w którym przez cały czas jeden zagryza drugiego i wysysa z niego krew do ostatniej kropli. Chcesz stworzyć świat dla wampirów , a nie dla ludzi.
 • @zibi 20:05:39
  Przyjacielu,
  co Ci się nie zgadza i o co Ci chodzi?

  Ja te dane (160 mld zł) podałem za ustawą budżetową na 2013 rok, do której link też podałem.

  Potwierdził to ostatnio prezes ZUSu w wywiadzie na żywo udzielanym telewizji kiedy wspomniał o kwocie ok. 13 mld zł wypłacanych świadczeń miesięcznie. (x12 miesięcy daje ok 160 mld zł właśnie)

  Te dane są więc dość dokładne - i nie rozumiem dlaczego ŚREDNIA kwota 20000 zł na głowę budzi jakieś zdziwienie - przecież to jest 1666zł na miesiąc!

  Średnia emerytura w 2012 roku to było podobno 1820zł (podaję za: http://forsal.pl/artykuly/698306,srednia_wysokosc_emerytur_w_2012_r_najwiecej_dostaja_mieszkancy_slaska.html )


  Więc doprawdy wytłumacz mi proszę - o co Ci chodzi, Przyjacielu?
  Przecież wszystko się zgadza z kalkulatorem w ręku.
 • @zadziwiony 21:06:46
  1. BREDZISZ.

  2. Jeżeli twierdzisz, że "kilka koncernów" byłoby w stanie "zaspokoić wszystkie potrzeby", to by znaczyło, że uważasz, że jest możliwe, aby socjalizm powstał SAMOISTNIE ...

  3. Wystarczy wprowadzić zasady WOLNORYNKOWE, usunąć INTERWENCJONIZM i keynesizm i wielkie koncerny się po prostu ROZLECĄ w kawałki rozkradzione przez swoich pracowników i zniszczone przez konkurencję. One istnieją SZTUCZNIE PODTRZYMYWANE.

  4. Co złego jest w tym, że "produkcja jest lokowana tam, gdzie są najniższe koszty" ??? Tak właśnie powinno być !!!

  5. Jeżeli w Afryce i w Azji zostanie ulokowana produkcja najlepiej dopasowana do tamtych krajów, to z kolei w Europie i USA zostanie ulokowana inna produkcja, najlepiej dopasowana do tych krajów. Wystarczy NIE PRZESZKADZAĆ ...

  6. Twoje obawy są tego rodzaju:
  co to będzie, jeżeli wszystkie atomy powietrza zgromadzą się w jednym rogu pokoju !? Przecież się wtedy podusimy w tej próżni !!!

  Tak - w próżni twojego mózgu ...

  7. Co to empatia ???

  8. Ja mam ogromny dystans do swojej dużej inteligencji.

  9. Świat, w którym "jeden zagryza drugiego i wysysa krew" to nam stworzyli socjaliści i keynesiści ... MY, wolnorynkowcy chcemy stworzyć świat OBUSTRONNIE DOBROWOLNYCH RELACJI MIĘDZYLUDZKICH ...
 • @Freedom 21:09:20
  Zibi pomylił wypłaty roczne z miesięcznymi.
 • @Ultima Thule 22:37:44
  Proszę pojąć dyskusję merytoryczną.
 • @Freedom 21:09:20
  Witam i przepraszam za błąd! Trzeba było to pomnozyc przez 12 miesięcy, bo budżet jest roczny!
 • @Ultima Thule 22:37:44
  wg. mnie jesteś po prostu w błędzie. Dzisiaj kilkaset osób kontrolujących najważniejszy biznes i kapitał w świecie, przy absolutnie wolnej ręce są w stanie kontrolować i koncentrować produkcję zabezpieczającą potrzeby ludzkości (dobra masowe) w dowolnym , ograniczonym rejonie świata.
  Jesli sądzisz, że będą się przy tym kierowali interesem ludzi, to odleciałeś zupełnie. Żadna wolna konkurencja nie zabije tego kapitału i tych koncernów. Nawet jak będzie dwa razy tańsza. Wiesz dlaczego? Potęga reklamy i propagandy, cała inżynieria społeczna poparta osiągnięciami nauki, psychologii, socjologii, psychiatrii, informatyki. Do tego dochodzi ludzka słabość do blichtru, naśladownictwo, pycha i głupota. To wszystko można zagospodarować skutecznie mając do dyspozycji siły, które mają te globalne instytucje. Jesli sądzisz, że jesteś w stanie z tym konkurować na wolnym rynku, to wybacz, jesteś dorosłym dzieciakiem, lub agentem tych sił. Może nawet nieświadomym.
 • @Ultima Thule 22:37:44
  ogólnie mówiąc to co z siebie wydajesz, to zwykły bełkot i brednie
 • @zadziwiony 07:10:43
  no i wreszcie zaczynasz gadać ludzkim językiem !!! To nie jest wina "koncernów", tylko LUDZI !!! Skoro chcą kupować w marketach to, co oglądali na kolorowych reklamach, to niech to robią !! ICH SPRAWA !!!

  A tobie NIC DO TEGO !!!

  Ja jak widzę jakiś serial w TV, to RZYGAM ... Ale są ludzie, którzy lubią te gówna oglądać ... i co na to poradzisz ?
 • @BTadeusz 13:18:09
  Tez dostrzegam, że łajba nabiera wody.
 • @Astra 17:28:52
  Te firmy uciekają od podatku bo państwo polskie im na to pozwala.

  Zgadza się. Tylko Orban wyhamował wywóz zysków za granicę. W 30-tych latach w Niemczech też nakazano zagranicznym firmom wydawanie zysków w miejscu ich uzyskania.
 • @zibi 20:05:39
  http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/OZ_inform_o_syt_spol-gosp_kraju_03m_2013.pdf

  To sa najnowsze dane o liczbie rencistów i emerytów. Rzeczywiście prosto dzieląc wychodzi po ok. 20 000 zł/ osobę co daje 1 666 zł/ mc.
 • @zadziwiony 07:10:43
  Słusznie. Globalne koncerny i banki sa mega potężne i są w stanie napuścić Nato na niepokornych. Możemy przestać ich żywić ale nie jest proste. Trzeba się zorganizować. Ruszaja powoli takie inicjatywy i zakładam, że dopiero głęboki kryzys spowoduje masowe poparcie bo nie będzie innego wyscia dla ludzi.
 • @BTadeusz 12:57:13
  Witam!

  Dziekuje za dyskusje,komentarze sa br.cenne!!

  Freedom juz tu klika 2 latka i nici....tylko mieszanie w głowach!

  Rowniez prosiłem pana,by kontakt był ,,otwarty,, dla całej grupy!

  Freedom tez nie,,dopowiedział,,na ....otwarty kontakt !!

  Pana uwagi tez ,,widze,, za br.cenne,mądre,pełne ,,realizmu,,!!
  Pozdr. I do przodu!!
 • @BTadeusz 12:07:35
  Panie Tadeuszu!!

  Sejmiku nam potrzeba.....tego na starych obyczajach!!

  One nie były ......Party..jne!!!!

  Obama daje nam.....solidny przykład co robi sie...z urzedasami!!??!!

  Ja tez im daje....ROK...bezpłatnego ....przymusowego urlopu!!

  Wszyscy na....PONSTWOWYM....i naszym garnku...do domu!!

  I niech sie biorą....za....robotę, za którą jeszcze beda musieli....oddać

  .....nam i na siebie....POdatek....hm...POliczymy wtedy....ile nam ,,zostanie,, a ile jeszcze...zarobimy na tych wszystkich.....nierobach!!

  Freedomie......POlicz to prosze!!
  Umiesz??

  Cały ten....FilmoWY,sportowy,aktorski,muzyczny,kombinowany,partyjny,
  .................wszystkich na stołkach ...gmin,powiatów,województw !!??
  Freedomie, policz jesli to umiesz,dodaj ile mogli by jeszcze oddać zarobionego .....vatu!!!ciekawy jestem...tych wolnych...miliardów !

  Przecież tych ludzi nikt nie......kontroluje!!
  Ludzie......oni latają jak wolne.....vipy,promineci....kto wynalazł i to
  POjęcie???? I kiedy???

  Nakładają sobie i ,,kolesiom,,...korony!!!
  Robią listy....choc nikt ich ,,tam,,nie wybierał!!
  Istny cyrk,widownia mała !!.....a my sie......gapimy i mruczymy do siebie!!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej